Dumitrescu Ilie

Fotbalistul român Dumitrescu Ilie s-a născut la 06.01.1969, în Bucureşti. Maestru emerit al sportului. Antrenor.
Produs al centrului de copii şi juniori al clubului ”Steaua” Bucureşti, unde a fost legitimat la vârsta de 12 ani, debutează în prima garnitură a echipei militare în ediţia de campionat 1986 – 1987, câştigată de echipa din Ghencea, când de-abia împlinise 17 ani.

În campionatul următor este împrumutat la F.C.”Olt” ,de unde revine apoi la ”Steaua” ,îşi câştigă locul în formaţia de baza şi contribuie la realizarea unui dublu succes competiţional: cucerirea campionatului şi a Cupei României( 1988 – 1989).

În continuare, cu ”Steaua” îşi adaugă în palmares alte importante succese: cucerirea campionatului în 1993 şi 1994,precum şi a Cupei României, în 1992.

În 1993, Ilie Dumitrescu câştigă titlul de golgeter al campionatului cu 24 de goluri.

A evoluat de 62 ori în echipa naţională pentru care a marcat 20 de goluri. În echipa ”tricolorilor” a debutat la 26.04.1989, în cadrul preliminariilor pentru Campionatul Mondial, Italia-1990, în meciul Grecia – România, 0 – 0, disputat la Atena. A intrat în min.79, înlocuindu-l pe Ioan Lupescu.

Ilie Dumitrescu a participat la turneul final al Campionatului Mondial din Italia (1990), urmând apoi titularizarea lui în prima reprezentativă la ”mondialul” american din 1994, la ”Euro” 1996 din Anglia şi participarea la Campionatul Mondial din Franţa-1998.

Mijlocaş de tip modern, excelând în arta conducerii mingii şi a driblingului a atras atenţia marilor echipe europene,astfel că dupa Campionatul Mondial din 1994, a devenit jucătorul echipei engleze ”Tottenham Hotspur” Londra( 1994 – 1995,18 jocuri şi 4 goluri). În perioada acestui transfer a evoluat şi în Spania, la Sevilla, în prima jumătate a anului 1995,după care a revenit la ”Tottenham”, apoi a trecut la West Ham United (1996 – 1997,10 jocuri ), iar de aici a trecut Oceanul, în 1996 la ”Atlante” Ciudad de Mexico.

La Campionatul Mondial din Franţa, 1998, Ilie Dumitrescu a egalat recordul lui Nicolae Kovacs, din 1938, având la activ 3 participări consecutive la turneele finale ale Campionatelor Mondiale.

Din toamna anului 1998, revine în ţară la ”Steaua” Bucureşti, unde joacă doar o jumătate de sezon (7 meciuri şi 3 goluri).

La începutul anului 1999, s-a retras ca jucător, având la activ 203 prezenţe în Divizia ”A” şi 77 de goluri marcate.

Devine om de afaceri şi impresar sportiv. În acelaşi an, 1999, revine în fotbal, ca procurator, nu pentru mult timp.

La mijlocul lunii august 2000 Ilie Dumitrescu este numit director sportiv la F.C. Braşov, dar în octombrie 2000 a demisionat din funcţie. Din returul sezonului 2000 – 2001 , preia conducerea tehnică a divizionarei”A” “Oţelul” Galaţi ( etapele 16-30 ),apoi în campionatul următor, pentru 3 etape(1 – 3) a fost manager general la F.C. Braşov, fiind demis de patronul clubului, iar din octombrie 2001 antrenează în Cipru formaţia ”Alki” Larnaka, până în aprilie 2002, când demisionat.

În septembrie 2002 este numit antrenor al reprezentativei noastre de tineret. După două meciuri cu ”Reprezentativa” îşi dă demisia şi, din 22 octombrie 2002, este numit antrenor la F.C.M. Bacău( et. 9 – 29).  A demisionat înaintea ultimei etape.

Din iunie 2003 , Ilie Dumitrescu activează ca antrenor la ”Apollon” Limassol (Cipru), pe care o lasă pe locul al III- lea , iar din februarie, până în iunie 2004 trece ca antrenor la A.E.K. Atena ( Grecia ), stârnind mânia suporterilor ciprioţi, după ce a demisionat.

Urmează apoi, tot în Grecia echipele: ”Aegaleo” ( ianuarie – mai 2005) “Akratitos” ( iunie – octombrie 2005 ), “Kallithea” ( octombrie 2005 – februarie 2006) şi PAOK Salonic ( februarie – octombrie 2006 ).

După 3 ani de pauză în antrenorat , revine în Grecia ca antrenor principal la ”Panthrakikos, pe care a condus-o o etapă în campionatul elen. La sfârşitul lui august 2009 a fost demis după ce echipa sa a pierdut primul meci în campionat pe teren propriu, cu “Iraklis” Salonic ( 1 – 2 ). Urmează o perioadă de timp în care a fost colaborator la un post sportiv de televiziune.

Din 11 august 2010 Ilie Dumitrescu vine antrenor la ”Steaua”. După 8 meciuri ( în campionat 5 etape ), în 20 septembrie 2010 a demisionat , în urma meciului din Ghencea, 1 – 1 cu nou promovata ”Astra” Ploieşti.

sursa foto

Informatiile despre Dumitrescu Ilie au fost preluate din cartea "Fotbalisti care au evoluat in Nationala Romaniei (1922 - 2006)", scrisa de prof. Cornel Manolescu si prof. Nicolae Gont Topor in anul 2006. Pentru mai multe detalii, folositi datele din sectiunea Contact.

One Response to “Dumitrescu Ilie”

  1. Alex says:

    Interesanta ideea voastra.

    Dar ca nod in papura – Ilie Dumitrescu nu a evoluat la Euro 96, fiind accidentat in ultimul moment. De acolo a inceput declinul lui ca fotbalist.

Leave a Reply to Alex